ÚVOD- PREDSLOV
Dukla Bratislava - Kronika jedného hráča!

Čítanie na dlhé zimné večere.

Ako už väčšina z nás veľmi dobre vie, tak história československého ragby sa začala písať v Bratislave. A to zásluhou Slávie Bratislava, ako vôbec prvého ragbyového klubu, vtedy ešte v spoločnej republike. Obdobie Slávistického klubu nájdete dobre zmapované aj u nás na webe v sekcii história. Po rozpade Slávie koncom 20tych rokov minulého storočia sa ragby vytratilo na dlhšiu dobu nie len z Bratislavy ale aj Slovenska.

V polovici 50tych rokov sa partia vojakov, ktorá bola na základnej vojenskej službe v Bratislave rozhodla vzkriesiť slovenské ragby.
Napriek  rôznym prekážkam sa im nakoniec podarilo vytvoriť armádne mužstvo s názvom Dukla Bratislava, ktoré až do svojho prevelenia v roku 1962 do Pardubíc, úspešne hájilo farby klubu ako aj mesta.

19.9.2004 sa začala písať novodobá história ragby na Slovensku. V ten deň, po dlhých 42 rokov, sa odohral priateľsky zápas medzi mužstvami ARC Iuridica Praha a 1.RC Slovan Bratislava. Výsledok tohto zápasu nebol dôležitý, ale musím sa pochváliť, že Slovan vyhral. Pamätám si, ako ma po zápase oslovil vytálny starček, ktorý neskrýval radosť, že sa opäť na Slovensku hráva rugby a v ruke držal  kroniku Dukly Bratislava. Bol to jeden zo zakladajúcich členov Dukly. Táto kronika ma ihneď zaujala, ale nebolo dostatok času na jej prelistovanie, lebo mi na chrbát klopal môj prvý 3.polčas.

Pretieklo veľa vody dole Dunajom, keď sme sa opäť raz stretli na ihrisku pražskej Iuridici. Tentokrát už nie na priateľský, ale
majstrovský zápas 1. Ligy. Za kratší koniec tohto duelu ťahali hráči Slovana. Po zápase som bol dosť sklamaný až zrazu som zbadal vytálneho starčeka s kronikou Dukly, ktorý mi vyčaroval úsmev na tvári. Po veľmi dobrom strategickom pláne prezidenta SRU, sa nám podarilo túto kroniku získať na kratšiu dobu, ale postačujúcu nato aby sme sa o ňu vedeli podeliť aj s vami.
Samozrejme veľká vďaka patrí aj majiteľovi tohto pokladu za zapožičanie a vyše 40 ročné uschovávanie.

S pozdravom a prijemním počteničkom.
Vladimir Kubala
1.časť
   

   
2.časť

   

   

   
3.časť